Wrastający paznokieć to nie tylko defekt estetyczny, towarzyszy temu problem z chodzeniem, noszeniem butów i tkliwość palca. Najczęściej dotyczy paluchów- I palców stopy, zdarzają się również przypadki wrastania paznokci na pozostałych palcach stóp czy na palcach dłoni.
Wrastający paznokieć to stan patologiczny, gdzie boczna krawędź płytki podczas wzrostu zaczyna się wbijać w wał paznokciowy, przerywając ciągłość naskórka. Boczne części płytki paznokciowej wnikają w otaczające je tkanki miękkie, tymczasem centralna część ulega wybrzuszeniu. Na skutek tego, w wale tworzy się rana, nie zaopatrzenie jej prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Może temu towarzyszyć nadkażenie bakteryjne, pojawienie się wysięku ropnego, a w konsekwencji hipergranulacja zwana potocznie dzikim mięsem. Przy ucisku z boku i z góry odczuwalny jest silny ból, widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie wału. Wrastanie może dotyczyć jednej lub obu stron paznokcia i cechuje się nawrotowością.
Wrastanie paznokcia przebiega różnie na innych etapach życia. Zdarza się w okresie niemowlęcym, gdy paznokcie są cienkie, kruche i często lekko zadarte do góry. W okresie dorastania, gdy paznokieć jest cienki, wały masywne i burza hormonów wzmaga potliwość stóp.


Paznokcie wrastające u dorosłych osób często zaczynają zwijać się w rurkę lub są ostro zagięte i napierają na skórę wewnątrz wału powodując ucisk i ból. Może wtedy dojść do przerwania ciągłości naskórka, a w konsekwencji do stanu zapalnego. Z wiekiem paznokcie stają się grubsze, mocniej rogowacieją. Gruby, suchy paznokieć traci swoją naturalną elastyczność i zaczyna zwijać się w rurkę, centralna część ulega wybrzuszeniu, natomiast boki paznokcia zbliżają się do siebie pod spodem. Określa się to rurkowatością lub paznokciem wkręcającym.
Nieleczony stan zapalny może powodować komplikacje w postaci zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Gdy paznokieć drażni skórę przez dłuższy czas, wale pozostają blizny, utrudniające prawidłowe gojenie. Może to również powodować nawrotowość. U diabetyków nieleczony stan zapalny i wrastanie paznokcia może prowadzić do infekcji zagrażających życiu lub do amputacji.
Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Najważniejsze jest regularne i dokładne skracanie paznokci. Zarówno zbyt długi, jak i za krótko obcięty paznokieć może zacząć wrastać. Najczęściej przyczyną wrastania jest pozostawienie dłuższego paznokcia w wale bocznym, tzw kolca, który wbija się skórę.
Istotne znaczenie ma obuwie, a dokładnie jego kształt w przodostopiu. Wąskie buty ściskają palce, co sprzyja wrastaniu. Należy zwrócić uwagę aby buty były odpowiednio szerokie dla stopy i palce miały swobodę ruchu.
Przyczyny wrastania paznokci
- choroby – łuszczyca, grzybica, szponowatość
- masywne wały paznokciowe
- nadmierna potliwość stóp
- zaburzenia biomechaniki chodu
- wady stopy i postawy
- nieprawidłowo dobrane obuwie
- zaburzenia mikrokrążenia towarzyszące chorobom naczyniowym
- nieprawidłowa pielęgnacja
- uraz paznokcia
- nieprawidłowe skracanie paznokci