Czy pękające pięty bolą?
Pękające pięty to problem nie tylko estetyczny. Nadmiar zrogowaciałego naskórka na piętach pod wpływem suchości i ucisku zaczyna pękać. Mogą tu występować niewielkie powierzchowne pęknięcia lub głębokie rozpadliny sięgające żywych warstw naskórka. Miejsca rozpadlin krwawią i sprawiają ból.
Dlaczego pięty pękają?
Zrogowacenie powstałe na pięcie jest spowodowane nadmiernym, nieprawidłowym naciskiem na tę część stopy lub tarciem. Przyczyną mogą być zaburzenia biomechaniki stopy, nieprawidłowy chód, wady stopy czy postawy. Inną przyczyną może być nadmierne usuwanie naskórka, szczególnie za pomocą akcesoriów do ścierania np. tarki, pumeksu czy pilnika elektrycznego. Skóra często ścierana robi się twardsza, sucha. Nie ma odpowiedniego czasu na regenerację, przez to łatwiej pęka. Stan zdrowia oraz dieta mają znaczenie w kontekście kondycji skóry. Takie choroby jak cukrzyca, zaburzenia krążenia, nieprawidłowości pracy tarczycy mogą wpływać na pogorszenie wyglądu pięt.


Co zrobić, żeby pięty nie pękały?
W miarę możliwości zminimalizować przyczyny, które powodują pękanie. Zalecana jest diagnostyka stóp pod kątem nieprawidłowości biomechaniki. Istotne jest odciążenie pięt podczas chodzenia. Można to osiągnąć za pomocą wkładek odciążających lub korygujących. Odciążeniem będzie również zmiana obuwia z takiego, które posiada twardą, cienką podeszwę, na amortyzujące. Należy zadbać o nawilżenie skóry. Codziennie stosować kremy lub maści intensywnie nawilżające, natłuszczające. Sprawdzą się tu preparaty zawierające masło shea, masło karite, colostrum oraz witaminy A i E. Skóra nawilżana jest też przez wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, minimum 2l.
Męczysz się z pękającymi piętami? Umów się na wizytę już dziś. Przed zabiegiem wytłumaczymy z jakich przyczyn zmiana powstała. Po zabiegu otrzymasz wskazówki jak dbać o stopy i jak ograniczyć nawrotowość zmiany. Sprawdź nasz cennik.