Czym jest odcisk na stopie?
Odcisk na stopie to miejscowe nagromadzenia martwego, zrogowaciałego naskórka. Ma w sobie twardy rdzeń, który wbija się w głąb skóry. Odcisk na stopie może budować się latami lub szybko, w dużo krótszym czasie. Zbudowane są z martwego naskórka, więc mają charakterystyczny żółty kolor. W ich strukturze mogą być widoczne czarne punkty, są to naczynia włosowate.
Gdzie się robią odciski?
Odciski budują się na podeszwowej części stopy, najczęściej na śródstopiu. Fizjologicznie pierwsza oraz piąta głowa kości śródstopia są najbardziej obciążonymi miejscami na śródstopiu. Dlatego często tam znajdują się odciski. Zrogowacenia te umiejscawiają się równie często między palcami, na powierzchniach grzbietowych palców lub w wałach paznokciowych.
Czy odciski bolą?
Niezależnie od umiejscowienia odciski prędzej czy później zaczynają sprawiać dyskomfort, pieczenie, kłucie lub ból. Odcisk sam w sobie nie jest unerwiony, więc nie boli. Zrogowaciały rdzeń, który jest w odcisku uciska delikatną skórę sprawiając ból.
Dlaczego tworzą się odciski?
Przyczyną powstawania odcisków jest nadmierny nacisk oraz tarcie na małym obszarze skóry. Powstanie odcisku jest mechanizmem obronnym skóry przed tymi czynnikami. Takie nieprawidłowości związane są wadami stóp lub postawy.
W problemie tzw. halluksów paluch koślawi się, mocniej napiera na drugi palec. W punkcie w którym palce stykają się, często powstają odciski.
W palcach młotkowatych, gdzie staw międzypaliczkowy jest wypchnięty do góry. To miejsce intensywnie ociera się o wnętrze buta. Skóra chroniąc staw szybciej rogowacieje, tworząc odcisk.
Z wiekiem zanika tkanka tłuszczowa z podeszwy stóp. Komórki tłuszczowe zmniejszają się, przez co podczas chodzenia kości stopy mocniej naciskają na skórę. Brakuje amortyzacji którą daje tkanka tłuszczowa, więc skóra przejmuje tę rolę. W miejscu nacisku skóra rogowacieje bardziej intensywnie, tworząc odcisk.
Ogromne znaczenie ma rodzaj obuwia noszonego na co dzień. Wiele modeli butów ma zbyt wąską część przeznaczoną na palce. Palce są nadmiernie ściśnięte, ocierają się o siebie podczas chodzenia – tworzy się odcisk. Wiele wad postawy lub nieprawidłowości w życiu codziennym może spowodować powstanie odcisku.


Czy preparaty na odciski na stopach są skuteczne?
W sklepach i aptekach dostępne są produkty, które mają usuwać odciski. Preparaty zawierają w sobie kwasy, mają za zadanie rozpuścić naskórek i złuszczyć odcisk. Zaaplikowanie takiego preparatu prawidłowo jest bardzo problematyczne. Należy to zrobić dokładnie, punktowo, aby kwas nie naruszył zdrowego naskórka. Inaczej w miejscu aplikacji może powstać rana. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę, z zespołem stopy cukrzycowej. Poparzona skóra, niegojąca się rana może nieść nieodwracalne skutki. W wielu przypadkach preparat nie dociera do rdzenia odcisku, przez co problem szybko nawraca.
Czy usuwany odcisk na stopie w gabinecie boli?
Podczas zabiegu w gabinecie jesteśmy w stanie usunąć odcisk podczas jednej wizyty, bezboleśnie. Odcisk na stopie sprawia ból przy nacisku, usuwając go w gabinecie nie naciskamy na zmianę. Zabieg nie wymaga znieczulenia, odcisk to nagromadzenie martwego naskórka. Zabieg usunięcia odcisku rozpoczynamy od zmiękczenia go preparatem, aby był miękki i łatwy do usunięcia. Do wyłuszczenia go używane jest dłuto podologiczne. Zabieg odbywa się na poziomie martwego naskórka, bez ingerencji w ukrwione partie skóry. Na koniec skóra zostaje wygładzona za pomocą frezarki. Po zabiegu niezbędne jest odciążenie miejsca, w którym był odcisk. Służą do tego odpowiednie opatrunki, które pozwalają na odseparowanie części stopy. Opatrunki wykonane są blatów oraz rurek piankowych. Odciążenie należy nosić kilka dni po zabiegu. Umożliwia to prawidłową regenerację naskórka. W przypadku deformacji stopy, wad stopy i postawy odciążenie należy nosić ciągle. Bez wyeliminowania przyczyny powstawania odcisku na stopie, nie usuniemy go trwale.
Po zabiegu usunięcia odcisku na stopie odczuwalna jest natychmiastowa ulga w miejscu bólu. Dla lepszej regeneracji skóry i zapobieganiu nawrotom należy pamiętać o stosowaniu produktów pielęgnacyjnych do stóp. Skóra regularnie nawilżana kremem jest miękka i elastyczna, przez co tak szybko nie rogowacieje.
Męczysz się z odciskiem? Zapraszamy na zabieg usunięcia odcisku. Przed zabiegiem wytłumaczymy z jakich przyczyn zmiana powstała. Po zabiegu otrzymasz wskazówki jak dbać o stopy i jak ograniczyć nawrotowość zmiany. Sprawdź nasz cennik.